Artykuł2

Oto podstrona: 1


Tallit to żydowski szal noszony na ubraniach podczas modlitw rano lub podczas ważnych świąt religijnych. Zgodnie z Biblią ludzie powinni nosić na sobie coś, co nie jest wykonane z połączenia wełny i lnu, ponieważ jest to zabronione przez Torę; ale tałes może być wykonany z wełny lub lnu. Tallit w rzeczywistości oznacza suknię lub płaszcz i wygląda podobnie. Zwyczajowo jest oferowany jako prezent między męskimi członkami rodziny, zwłaszcza na weselach lub w bar micwie. Jest on również używany jako szata pogrzebowa, a mężczyźni pochowani z ich taliitem mają odcięty jeden z citzitów, co symbolizuje fakt, że śmierć zakończy obowiązek Micwy.

Historycznie rzecz biorąc, o Tallicie wspomniano w Księdze Liczb w Biblii Hebrajskiej i zaczęto go używać około 1800 roku p.n.e. przez naród żydowski. Chociaż jego cel był taki sam, wówczas Tallit wyglądał wtedy nieco inaczej, ponieważ był prostokątny i miał w każdym z rogów tzitzyot. W dzisiejszych czasach nie jest tak z grubsza wykonany, ale nadal może mieć tzitzyota na rogach. Citzitz to wiązane frędzle przymocowane do tałesa, które przypominają ludziom wymagania religijne, których muszą przestrzegać. Inni archeolodzy uważają, że Tallit pochodzi z końca VII lub VIII wieku p.n.e. Jego projekt zmienił się w drugiej połowie pierwszego wieku CE, stając się tym, czym jest dzisiaj. Zmiany te różniły się w zależności od kultury, a oprócz klasycznego szalu, który znamy dzisiaj, istnieją inne rodzaje talitów.

Kiedy ktoś nosi tałes, powinien czuć się związany ze swoją świadomością i oczyszczać się poprzez modlitwy. Istnieją różne rodzaje Tallit, takie jak Tallit Katan lub Tallit Gadol. Kobiety zwykle nie noszą szaty, ale niektóre specjalne kobiety należące do wspólnot religijnych mogą mieć taką możliwość. Jednak każdy człowiek powinien posiadać lub otrzymać tałes i używać go, modląc się jako przypomnienie swoich przykazań religijnych.

Chociaż czasy się zmieniają, tallit pozostał praktycznie taki sam, nie zmieniając swojego celu, pomagając ludziom poczuć się bardziej związanymi ze swoją religią. Nawet jeśli żyjemy w czasach współczesnych, fakt, że ludzie nadal noszą talit, daje nam poczucie stabilności i równowagi, więc z tych praktyk religijnych można się wiele nauczyć.